Wednesday, November 6, 2013

Royal Canin Canned Cat Food, Adult Instinctive (Pack of 24 3-Ounce Cans)


Cats LOVE the taste - but seems a little pricey for what you get
First the good news: My cats (all 7 of them) absolutely love this food. 2 of our most finicky will eat almost nothing else, but they gobble this down. Clearly this is a good-tasting food.

Now the bad news: Seems very expensive for what you get. A look at the ingredient list reveals by-products and several grain fillers such as wheat gluten that you don't usually find in a so-called "premium" food. Not sure why exactly it is so expensive. They also do not even make this available in a 5.5 or 6 oz can, only the 3 oz size - so for multiple cat households the cost of these little cans can really add up in a hurry.

So bottom line, it is definitely a good-tasting food and if your cats are picky eaters it is worth a try. However, the high cost and lack of a larger can option makes this a tough sell. I am trying to find a better/more economical food that all of my cats will like, so I can transition them off this.
Your cat will love you!!
An excellent cat food that your cats will love!!

Our cat truly loves this food and does not want anything else. Also, for owners of cats such as Bengals, like we have, check the protein content in other foods, they do not compare. The cost may be higher, at $1.29 per can, but this is no different than what you will pay for it at your local pet store. Use Amazon's free shipping and enjoy the convenience of having it delivered directly to your door!

Royal Canin Canned Cat Food, Adult Instinctive (Pack of 24 3-Ounce Cans)
good but pricey
I have 2 cats. They "need" to eat wet food according to my vet because one of them is not getting enough water. I don't want to buy them Mcfakefood from the grocery store.

Both my cats will eat this and they are pretty picky. The directions say to feed them 3 1/3 cans PER DAY EACH CAT. Mine eat 2 each per day and are fine but even then, that is 4 cans per day. That means one case only lasts 6 days = 5 cases per month = over $150. That is PRICEY. WTF?
Click to Editorial Reviews

No comments:

Post a Comment